Vezi pe masă un pahar,
Ce-i in el nu ai habar…
Dar îl vezi că-i jumatate
Ia stai putin si socoate:
Jumatate-i gol sau plin?
E nectar sau e pelin?
Unu-l vede plin, iar altul…
Gol zice că-i jumătate
Dar paharul e acelasi,
Fără doar și fără poate.
Oare cine-are dreptate?
Cum de îl văd diferit
Când la fel ei l-au privit?
Ochii vad, mintea decide
Și-atunci diferența vine
Doar din modul de gândire.
Alege cum vrei să fii
În viața de zi cu zi:
Cin’ se vaită în neștire,
Vede gol dintr-o privire.
Cine cu drag mulțumește
Pentru orișice primește
Va fi foarte fericit
De tot ceea ce-a primit.
Că-n fond, a primit, n-a dat!
Iar de nu s-a așteptat
Să găsească ce-a primit
Și mai mult s-a veselit.
Paharul




Add comment