Gânduri de ianuarie

Munții străjuiau orizontul, într-o nemișcare înghețată parcă în timp, nepăsători față de norii care se jucau alcătuind diverse forme și îmbrăcându-le vârfurile ba cu eșarfe fluturânde, ba cu pufoase căciuli adormite.

Cu ochii in zare, îmi număram binecuvântările: aer curat, o cafea fierbinte, o priveliște de poveste, cu munți acoperiți de zăpadă, sclipind în soarele ce se arăta darnic în acea zi de ianuarie. Cu muzica preferată în urechi, mă izolam perfect de zgomotul inerent al oamenilor aflați în vacanță, rămânând astfel cu senzația unui răsfăț total.

Iar apoi, o pală de vânt rece a venit să-mi reaminteasca de iarnă, ca și cum ar fi vrut să mă trezeasca din visare: Hai, pe skiuri și la drum!

Azaleea

Add comment

Povesrea de duminica seara

  • Petrecerea Pijamalelor. Poveste de Claudia Groza Lazar gokid ilustration

Poveste radiofonica

Media

Poveștile se hrănesc cu urechi de copii în sos de vise cu puțin praf dulce de stele.